• Należy ćwiczyć mówienie z protezą, przez głośne czytanie, rozmowy z bliskimi.
  • W ciągu pierwszych tygodni należy spożywać pokarmy o miękkiej konsystencji, rozdrobnione i łatwe do przeżuwania. W tym początkowym okresie proszę unikać twardych pokarmów, jabłek, bułeczek, pokarmów kleistych.
  • Podczas jedzenia należy równomiernie obciążać szczęki (kłaść kęsy pokarmu równocześnie na obie strony).
  • W przypadku wystąpienia uczucia ucisku lub bolesności, należy wyjąć protezy i zgłosić się do stomatologa, na wyznaczoną wizytę kontrolną w celu dokonania korekty protezy. Długie zwlekanie z wizytą u lekarza może doprowadzić do powstania bolesnych, trudno gojących się ran. Lekarz może zalecić założyć protezy i nosić ( o ile jest to możliwe) parę godzin przed wizytą, by mógł zobaczyć bolesne, zaczerwienione miejsca pod płytą protezy.
  • Może wystąpić również nadmierne ślinienie jako reakcja na „obce ciało” w jamie ustnej, które ustępuje z czasem, po przyzwyczajeniu się do protezy.
  • Protezy zębowe wymagają bardzo starannej codziennej higieny i intensywnej pielęgnacji! Użytkownicy protez są szczególnie narażeni na powstawanie podrażnień oraz stanów zapalnych jamy ustnej oraz dziąseł.
  • Po każdym większym posiłku protezę powinno się wyjąć i usunąć resztki pokarmu z protezy szczoteczką do protez i pastą.
  • Zaleca się zdejmowanie protezy na noc, ponieważ całodobowe noszenie protezy sprzyja szybszemu tworzeniu się nalotów bakteryjnych na protezie. Protezy po umyciu przechowujemy na sucho.
  • 1-2 x na tydzień ( można również codziennie) zaleca się czyszczenie protez  za pomocą specjalnych tabletek czyszczących lub w roztworze wody utlenionej.
    • Sposób użycia tabletek: włożyć 1 tabletkę czyszczącą do pół szklanki letniej wody. Następnie do roztworu włożyć protezę na 15 minut. Po 15 minutach (nie należy trzymać protezy w roztworze tabletek dłużej) wyjąć protezę i wypłukać ją dokładnie pod bieżącą wodą.
    • Wykonanie roztworu wody utlenionej: włożyć 1 tabletkę Pertlenon do pół szklanki letniej wody. Następnie do roztworu włożyć protezę na 30 minut. Po 30 minutach (nie należy trzymać protezy w roztworze dłużej) wyjąć protezę i wypłukać ją dokładnie pod bieżącą wodą.
  • Zamiast tabletek można stosować proszek szybko-czyszczący do protez zębowych.
    • Sposób użycia: Do szklanki nalać gorącą, ale nie gotującą się. Dodać około pół łyżeczki proszku szybko-czyszczącego i szybko zamieszać. Protezę oczyścić pod bieżącą wodą oraz umieścić w szklance na 3 minuty, tak aby pozostała całkowicie zanurzona. W przypadku wyjątkowo opornych osadów protezę pozostawić w roztworze na 5–10 minut. Następnie dokładnie wypłukać protezę pod bieżącą wodą.

U osób zaniedbujących codzienną higienę protezy i jamy ustnej dochodzi do powstania stanów zapalnych oraz rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybowych w jamie ustnej.

Przyczepność i mocowanie protezy

Proteza zębowa trzyma się w jamie ustnej dzięki mocującej warstwie śliny między podniebieniem (lub szczęką dolną) i protezą. W przypadku protezy szczęki górnej ta naturalna warstwa mocująca z reguły wystarcza do mocnego trzymania się protezy.

Proteza dolna ma mniejszą powierzchnię przylegania do dziąseł, co utrudnia naturalną dobrą przyczepność. Należy również brać pod uwagę fakt, że u każdej osoby warunki w jamie ustnej są inne – w odniesieniu do ilości i konsystencji śliny bądź aktualnego stanu wyrostka zębodołowego. Dlatego problemy z przyczepnością protez mogą się pojawić nawet w przypadku bardzo starannie i dokładnie wykonanych protez.

Każdy problem z przyczepnością protezy należy skonsultować z lekarzem stomatologiem lub protetykiem.

W wielu przypadkach lekarz może zalecić stosowanie specjalnych środków mocujących, które zwiększą przyczepność protez. Pierwsza wizyta po leczeniu protetycznym jest obowiązkowa, bezpłatna i jest warunkiem uzyskania gwarancji na pracę protetyczną na okres 12 miesięcy. Uszkodzenia mechaniczne pracy lub wynikające z jej nieprawidłowego użytkowania nie podlegają gwarancji.